tanitim@esenyurt.edu.tr 444 9 123

ILL – Kütüphaneler Arası Ödünç Verme

Kütüphaneler Arası Ödünç (ILL) YAYIN SAĞLAMA; İESU Kütüphanesi koleksiyonunda mevcut olmayan yayınların yurt içindeki üniversite ve araştırma kütüphanelerinden ulusal iş birliği çerçevesinde temin edilerek akademik çalışmaların desteklenmesi amacıyla erişime sunulan hizmettir.

İESU Kütüphanesi koleksiyonunda mevcut olmayan yayınların (kitap, tez, konferans bildirisi vb.) KİTS (Kütüphaneler Arası İşbirliği Takip Sistemi) veya TÜBESS (Türkiye Belge Sağlama ve Ödünç Verme Sistemi) üzerinden kütüphaneler arası ödünç alma (ILL) yöntemiyle temin edilmektedir.

Genel Kurallar ve Yararlanma Koşulları

 1. ILL hizmetinden sadece öğretim elemanları, doktora ve yüksek lisans öğrencileri yararlanabilir.
 2. İstek sahibi ILL isteğinde bulunmadan önce aradığı yayının İstanbul Esenyurt Üniversitesi kütüphane kataloğunda olup olmadığını kontrol etmelidir.
 3. İstekler, seheray@esenyurt.edu.tr adresine istenen yayın bilgilerini bildirmek sureti ile talep edilir.
 4. Yayın talebinde bulunan kullanıcılar, telif hakları kapsamında kaynağı kullanmayı taahhüt etmiş sayılır.
 5. ILL kapsamında Üniversitemiz personelinin kütüphane aracılığı ile diğer üniversite kütüphanelerinden istediği kaynağın kargo ücreti isteyen kişiye aittir. Üniversite Kütüphanesinden istenen kaynağın kargo ücreti de, kaynağı isteyen kütüphaneye aittir.
 6. Ödünç getirtilen materyalin iade ve ek süre / uzatma süreleri ödünç veren kütüphanenin kurallarına göre belirlenir
 7. Ek ödünç süresi talebi, iade süresi dolmadan 1 hafta önce yapılır.
 8. Ödünç olarak getirtilecek yayın, fotokopi ücreti sayfa başına 0,50 kuruştur. Bu tutarın değiştirilmesine Daire Başkanlığı karar verir. Sağlanan materyalin elektronik ortamda ( pdf veya html) olması bu kuralı değiştirmez.
 9. İade sürelerinde gecikme olduğunda üyelerin bir sonraki istekleri işleme alınmaz.
 10. ILL olarak getirtilen kaynakların geciktirilmeleri veya getirilmemeleri halinde geciktiren veya getirmeyen kullanıcının Kütüphaneler arası ödünç alma hakkından 1 yıllığına faydalanamaz.
 11. Üniversiteler ve araştırma kurumları kütüphane yayınlarımızdan yararlanabilir. Kargo masrafı isteği yapan kütüphaneye aittir.
 12. Üniversitemizin ILL ile ödünç verdiği kaynaklar kaybolduğunda (kargodaki kaybolmalar dâhil) bu kaynakların bedelleri kaynağı talep eden kurumdan alınır. Karşı taraf kaynak bedelinin iki katını ve işlem ücretleri toplamını kütüphanemize ödemek zorundadır.
 13. Başka kütüphaneden talep edilen kaynaklar kaybolduğunda (kargodaki kaybolmalar dâhil) istekte bulunulan kurum kuralları geçerli olup aynı kurallardan üniversite kullanıcılarımız da sorumludur.
 14. ILL İsteklerinin sağlanma süreleri, sağlayıcı kuruma bağlı olarak, 2-7 iş günü arasında değişiklik gösterebilir